
Ветеринарна стоматологія – зубний камінь
Дослідження доводять, що у 70% кішок віком від двох років є стоматологічні захворювання. З собаками справа ще гірша – близько 85% вихованців страждають від подібних проблем. Особливо часто ветеринарна стоматологія діагностує зубний камінь. Це вапняний відклад на зубах, який покриває їх жовтим нальотом. Згодом воно застигає, стаючи твердим, як камінь.
Причини виникнення
Найчастіше захворювання виникає через недостатню гігієну ротової порожнини або її повну відсутність. Але є й інші причини, серед яких:
- поїдання лише м'якого корму;
- переважання у раціоні їжі зі столу;
- аномальне положення зубів або наявність шорсткості на поверхні;
- порушений обмін речовин, частіше сольовий;
- хвороби печінки, підшлункової залози або ШКТ;
- зубний камінь у собак і котів часом з'являється через неправильний прикус.
Не слід виключати і фактор ризику - вихованець 2-3-х років зроду і більше схильний до появи зубного каменю. Особливо схильні до його утворення представники дрібних порід: тієї тер'єри, такси, болонки. Серед кішок з ним частіше стикаються скотишфолди, перси та британці.
Симптоматика захворювання
Симптоми можуть проявлятися зовсім по-різному у кожної тварини:
-
першим тривожним дзвіночком стає галітоз у собак/котів (неприємний запах з пащі тварини);
-
Незабаром на зубах з'являється пастоподібний наліт, що згодом набуває твердості. Зубний камінь у кішки викликає бажання почухати щоки про кути меблів;
-
може спостерігатися почервоніння ясен або їхня кровоточивість;
-
підвищене слиновиділення і навіть набряк;
-
згодом у кішки або собаки запах з рота стає кислим;
-
у деяких випадках чути клацання щелепи під час їди;
-
також можливе підвищення температури;
-
поява виділень із носа гнійного типу.
Через болючість вихованець їсть дуже акуратно або зовсім відмовляється від їжі. Візуально проблеми з порожниною рота легко помітити. Зубний камінь надясенний має світло-коричневий або коричневий відтінок. Підясенний, що є найбільш небезпечним через високу твердість, відрізняється темно-зеленим відтінком. Зубний камінь у кішки та у собаки часто з'являється із зовнішнього боку іклів.
Огляд пацієнта та його лікування
Ветеринар стоматолог спершу оглядає пащу тварини. Щоб картина стала повнішою, робить дентальний рентген під седацією (медикаментозним сном). Для лікування застосовують:
- санацію (очищення) ротової порожнини з використанням скалера;
- видалення уражених та більш нежиттєздатних зубів;
- полірування зубів за допомогою спеціальних паст;
- призначення допоміжних засобів антисептичної та в'яжучої дії.
У разі розвитку стоматиту ветеринар стоматолог призначає додаткове лікування. В основному видалення зубного каменю є процедурою безболісною, але будь-які маніпуляції з порожниною рота тварин у нас проводяться тільки під наркозом. Вихованцю після лікування рекомендується відповідна дієта.
У нашій клініці проводиться метод лікування, що дозволяє видалити зубний камінь і усунути у кішки або собаки запах з рота, - ультразвукове чищення. З ціною ультразвокового чищення зубів собаці можете ознайомитись нижче. Вона допомагає видалити як наліт на зубах, і очистити міжзубні проміжки. Після процедури полірування зубної емалі.
Методи профілактики
Щоб зубний камінь у собак і кішок не утворювався, важливо відмовитися від дрібнодисперсних кормів. Собакам необхідно купувати кістки, що очищають. Не зайвим буде спеціалізований корм, який очищає зуби від нальоту.
Нижче наведено вартість прийому у профільного лікаря, а також вартість деяких послуг: